Rysowanie z pewnością nie jest dla każdego, tak samo jak dla każdego nie jest matematyka, czy fizyka. Wszystko zależy od naszych zainteresowań. Jeśli poruszasz się w obszarze projektowania to znajomość chociaż podstaw rysunku na pewno nie za szkodzi.
Edukacja w kierunku sztuki
Kiedy dostałam się do Liceum Plastycznego, na Akademi Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecny Uniwersytet Artystyczny) obowiązywało coś takiego, jak „teczka”. Wspomniana „teczka” to było nic innego jak zbiór prac, które każdy zdający na uczelnie musiał przedstawić komisji egzaminacyjnej. Nie pamiętam już jaka ilość obowiązywała oraz czy był jakiś podział, że np. 10 musiało być prac rysunkowych, tyle samo z malarstwa i tyle samo z kierunku, na który się startowało. Cztery lata później kiedy przyszła moja kolej, aby zdawać na uczelnie, „teczki” już nie obowiązywały.
Obecnie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu rekrutacja jest różna, w zależności od wybranego kierunku. Na projektowaniu graficznym sprawdzian kwalifikacyjny to egzamin z rysunku i malarstwa, kierunkowy oraz rozmowa kwalifikacyjna. Zupełnie inaczej wygląda na fotografii, gdzie kandydat składa teczkę do 20 prac fotograficznych oraz list motywacyjny. Egzamin to rozmowa kwalifikacyjna połączona z prezentowaniem portfolio (teczki z pracami).
Warsztat analogowy vs. warsztat cyfrowy
Ja jestem już tym pokoleniem, które swoją edukację w kierunku grafiki miało nie tylko w oparciu o warsztat analogowy (czyli przysłowiowy ołówek i kartkę), ale z udziałem programów graficznych. Teraz kiedy jestem kilka lat po studiach i po paru latach pracy w zawodzie grafika spotykam się z różnymi stwierdzeniami, odnośnie tego, czy grafik musi umieć rysować. Nie chodzi mi o narysowanie prostego domku, czy kwiatka. Chodzi tu podstawy, zasady kompozycji, proporcje, bryłę, to że zgodnie z kanonem Polikleta, człowiek składa się z ośmiu modułów, a jeden moduł to głowa. Czym jest horyzont, punkt zbiegu i perspektywa żabia, jak za pomocą kolorów pokazać, że coś jest bliżej czy dalej, na jakiej wysokości są poszczególne części twarzy, co to jest światłocień.
Otwarte serce, otwarta głowa
Rysowanie uczy nas obserwacji i uwrażliwia na to, jak postrzegamy rzeczy, sytuacje i ludzi. Sprawia, że na codzienne przedmioty i relacje patrzymy w zupełnie inny sposób. Odkrywamy coś nowego, co wcześniej było dla nas niezauważalne. Rysowanie wprowadza nas w inny świat, w którym jesteśmy tylko my i dana rzecz. Nagle dostrzegamy, że ten sam obiekt widziany w różnym świetle i o różnej porze dnia wygląda inaczej.
Czego mnie uczy rysowanie? Uważam, że wrażliwości, spokoju, wyciszenia. Dzięki temu podświadomie wnikam gdzieś głęboko w siebie. Pamiętam, że na lekcji rysunku w szkole średniej w klasie było 15 osób, ale ja czułam tylko to co było pomiędzy mną, kartką i obiektem, który rysowałam. Oczywiście nie oznacza to, że nic mnie nie rozpraszało. Z czasem przekonałam się, że najlepiej czuję się tworząc w samotności. Odnosi się to nie tylko do rysowania, ale również do projektowania. Kiedy już zakończy się etap burzy mózgów i wspólnego planowania zadania i przechodzę do części projektowej lubię tworzyć w spokoju, wyłączyć się na jakiś czas, tak by nikt z zewnątrz mi nie przeszkadzał.
Jak nauczyć się rysować?
Wracając do rysowania, tutaj nie chodzi o to by być wybitnym rysownikiem, nikt tego od nas nie wymaga. Podstawowe umiejętności rysunku przydadzą się podczas szkicowania oraz wstępnych projektów, a także tworzenia zarysu dalszych działań.
Wielu z Was pewnie zapyta, w jaki sposób może nauczyć się rysować? Czy muszę zapisać się na jakiś bardzo drogi kurs lub kupić książkę, która krok po kroku wyjaśni mi wszystkie zasady? Bez obaw, na początek wystarczy tylko kartka i ołówek. Liczy się zaangażowanie i cierpliwość, ponieważ nic nie przychodzi od razu. Ja w swoim życiu miałam tylko jedną książkę o tym jak rysować i to bardzo słabą, ale miałam za to profesorów od rysunku i malarstwa, którzy dawali mi cenne wskazówki.
Jeśli nie masz możliwości uczyć się od kogoś, działaj sam. Dużo inspiracji i trików znajdziesz w Internecie. Poniżej przedstawiam Ci swoją listę sześciu wskazówek, które być może pomogą Ci w początkach swojej drogi rysunkowo-malarskiej.
Wskazówki dla początkujących
#1 Zaangażowanie
Jeśli chcesz rysować, zrób wszystko by wygospodarować chociaż 15 minut dziennie na proste szkice. Systematyczność to pierwszy krok w rozwoju i nauce.
#2 Dużo szkicuj
Ustal sobie dzienny limit wykonanych szkiców. Rysuj wszystko, od małych przedmiotów, które masz na swoim biurku, po domowników, którzy siedzą na kanapie przed telewizorem.
#3 Daj sobie czas
Nie zniechęcaj się, na wszystko potrzeba czasu. Nauka gry na instrumencie, czy nauka języka nie trwa tydzień lub dwa. Bądź systematyczny i ciesz się z małych postępów. Rysowanie to proces.
#4 Szukaj inspiracji
Przeglądaj prace innych twórców. Przerysowuj ich dzieła, ale ucz się i twórz swoje własne prace. Dzięki rysunkowi możesz przelać swoje myśli i wizje na papier. Rysunek daje nam ogromną wolność.
#5 Nie kupuj niepotrzebnych sprzętów
Dzisiejszy rozwój technologii i produktów cyfrowych oferuje nam różne narzędzia do rysowania. Na początek wystarczy Ci kartka papieru i ołówek. Kiedy opanujesz podstawy łatwiej Ci będzie okiełznać tablet graficzny.
#6 Rozwijaj się
Ta droga nigdy się nie kończy. Ciągle się ucz i rozwijaj. Obserwuj, analizuj, nie przestawaj rysować. Wszystko jest przed Tobą, wierz w siebie i nigdy nie daj się zniechęcić, jeśli tylko sprawia Ci to przyjemność rób to.