Cześć. Moja domowa biblioteczka do najmniejszych nie należy, dlatego stworzyłam cykl, w którym będę polecać Wam ciekawe książki dla projektantów i nie tylko. Mam nadzieję, że zachęci to Was do sięgnięcia po którąś z nich. Wiedza jest naprawdę warta uwagi i myślę, że każdy może wyciągnąć coś dla siebie z każdej z prezentowanych pozycji.
Chciałabym stworzyć taki cykl, gdzie będę zamieszczać to co sama przetestowałam i co z czystym sumieniem mogę Wam polecić.
Nie przedłużając zaczynamy!
Logo Design Love
Tej pozycji chyba nie muszę nikomu przedstawiać, ale nie mogło jej oczywiście zabraknąć w tym zestawieniu. Każdy kto zaczyna swoją przygodę z projektowaniem powinien obowiązkowo sięgnąć po tę pozycję. Autor w bardzo krótkich rozdziałach nakreśla nie tylko sam proces powstawania logo, ale również etapy wyceniania prac i kontaktu z klientem (negocjacji i sprzedawania swojego pomysłu).
Sama książka to nie podręcznik, który krok po kroku pokazuje nam jak wykreślić logo, operować siatkami, czy kompozycją w tworzeniu samego znaku. Znajdziemy w niej proces powstawania logo. Przejdziemy od momentu przyjęcia zlecenia, zbierania informacji o marce, po dialog z klientem i wycenę swojej pracy. Za pomocą przykładów wiesz, jak zaprezentować klientowi swój pomysł. Krótko mówiąc jak dogadać się na linii klient, a projektant, żeby obie strony wyszły z tej współpracy zadowolone.
Myślę, że ta publikacja przyda się nie tylko początkującym projektantom, ale i osobą które będą współpracować z twórcami logo. To taka wiedza w pigułce o tym, że powstawanie logo to wieloetapowy proces, który wymaga czasu i przemyślanej koncepcji.
Typografia książki, podręcznik projektanta
Kolejna propozycja to coś dla osób zajmujących się składem książek i nie tylko. Autorzy krok po kroku prowadzą czytelnika przez wszystkie aspekty związane z budową książki. Pierwsze rozdziały zawierają pojęcia związanych ze składem książki. Kolejno widzisz, jak ważny jest stopień pisma, interlinia, marginesy. Jak to wszystko wpływa na czytelność tekstu. Dowiadujemy się o formatach książek i poszczególnych elementach, które wchodzą w skład takiego tekstu, jak np. kolumny, tytuły, akapity.
W książce znajdziemy też rozdział o krojach pisma i ich budowie. Przeczytasz, jak w zależności od kroju zmienia się jego wielkość. Dowiesz się jakie kroje pism wybierać do tekstu głównego, a jakie do tytułów. Wszystkie rozdziały masz szczegółowo omówione. Opisana jest cała organizacja książki od stron redakcyjnych po spis treści. Całość opatrzona jest konkretnymi przykładami, a nie samą suchą teorią.
W ostatnim rozdziale przeczytasz o procesie produkcyjnym, wyborze odpowiedniej oprawy, i zaprojektowaniu okładki, aż po proces redakcyjny, korektę, druk i nadzór nad nim. To obszerna publikacja, która na pewno nie jest wiedzą w pigułce. Rozdziały możesz czytać jako osobne fragmenty, ale całość to podręcznik, który krok po kroku wyjaśnia jak powstaje książka. To zbiór wszystkiego tego co powinniśmy wiedzieć zabierając się za projektowanie książki.
Prawo autorskie dla projektantów
Tutaj przechodzę do ostatniej pozycji z cyklu książki dla projektantów i nie tylko. Aktualnie jest ona moim faworytem, tym bardziej że od niedawna działam na własny rachunek. W tej książce znajdziecie wiedzę związaną z podstawowymi zagadnieniami prawa autorskiego dla projektantów. To pozwoli Wam zdobyć wiedzę, którą zastosujecie w praktyce.
Na konkretnych przykładach i pytaniach masz wyjaśnione najczęściej nurtujące projektantów kwestie prawne. W trzech etapach (przed, w trakcie i po) mamy ukazane etapy pracy i to na jakich kwestiach powinniśmy się wtedy skupić, rozpatrując swoją pracę pod kątem prawnym.
No i ostatnia część książki, moja ulubiona to wzory podstawowych umów, od zwykłej umowy o dzieło po umowę z przekazaniem praw autorskich. Każda umowa opatrzona jest obszernym wyjaśnieniem w jaki sposób ją uzupełnić i co w poszczególnych punktach powinno się znaleźć. Do książki dołączone są wzory w formie plików tekstowych, które możemy dowolnie edytować i przesyłać swoim klientom.
Podsumowanie
W powyższym cyklu będę chciała przybliżyć Wam swoją biblioteczkę, która towarzyszy mi w pracy projektowej. Będą wstawiać, krótkie opisy, aby zachęcić Was do sięgnięcia po książki dla projektantów i nie tylko, bo naprawdę warto. Może Wy macie jakieś publikacje, które pomagają Wam w pracy projektanta graficznego i nie tylko?
1 comment on “3 książki dla projektantów i nie tylko”